Hledání odpovědí v džungli bláznů
V dřívějších časech se jednoduše ptalo rodičů a prarodičů, kteří byli již zkušenější a znalí mnoha životních příhod. Bylo to přirozené a nepátralo se po tom, zda mají či nemají pravdu. Jejich prožitky byly jejich pravdou a jejich potomci se dle toho víceméně řídili.
Později byl otevřenější přístup ke knihám a vznikaly studovny, kde mohli zvědavci chodit a hledat odpovědi z odborných publikací, z novin, časopisů a později i z internetu. Byly totiž doby, kdy nebylo běžné, že měl každý možnost přístupu na celosvětovou síť sítí.
Technika však šla kupředu a umožnila většině lidí mnohem větší šanci v hledání informací na otevřeném poli. Internet je jednou obrovskou databází a vyloženě se hemží odpověďmi a zkušenostmi jiných lidí. Jenže. Mnoho lidí, mnoho názorů a o objektivitě se může mluvit málokdy. Každý má svou pravdu a každý má svá moudra a znalosti jiných nemusí být stejné jako ty vaše. Pak je těžko spokojit se s odpovědí, kterou získáváte od naprosto odlišného člověka, nacházejícího se na úplně jiném sociálním či jiném žebříčku.
V každém diskuzním fóru je k vidění nějaký konflikt názorů mezi naprosto cizími lidmi. A přesto dochází k hádkám a zesměšňování pohledu druhých na danou problematiku. Hledáte-li recept na určitý pokrm, nabídne se vám nepřeberné množství různých návodů, jak kýženého jídla docílit. Dochází k viditelné transformaci základních postupů, které se liší dle úrovně společenské či demografické. Tohle bylo vždy, ale nebylo tolik transparentní.
Chcete-li však najít jakékoliv ověřené a výzkumem podložené informace, tak ty na internetu nehledejte. Je to sice jednodušší, než jít do knihovny a pročítat haldy knih a vědeckých článků, ale s větší jistotou se doberete pravdy. A léty ověřený recept na Knedlo, vepřo, zelo hledejte v recepturách.
Internetové vyhledávání berme jako výchozí, ale ne jako konečné. Informace si prověřujte a nenechte se ovlivňovat názorem druhých, cizích lidí. Strýček Google snese všechno…