Pořádný bochník
Soukromým menším pekárnám u nás moc pšenka nekvete. Sem tam na ně narazíme a daří se jim udržovat si stálou klientelu, ale drží se stěží nad vodou nebo musí nabízet i jiné zboží, či služby, aby se jim dařilo. V Čechách hraje stále hlavní roli cena a kvalitu hledá jen málo z nás. Přesto již není takový problém, koupit dobrý chléb. Chce to trochu ochutnávání a hledání a občas si i přivstat, aby vám ho nevyprodali, ale jde to. No a také máte možnost, si dobrý chleba upéci doma v troubě nebo v domácí pekárně. Ať už z koupených směsí nebo podle vlastní fantazie.
Chleba patří k základním potravinám, které by v žádné domácnosti neměly chybět. Sice narazíme teď často na trend hlavně mezi ženami, že pečivo není zdravé, a když, tak jen to celozrnné, ale v přiměřené míře může jíst člověk vše, netrpí-li nějakou alergií. Různé druhy chleba se hodí i k různým pokrmům a některé se dají jíst i týden po upečení, z dalších si druhý den uděláte tak maximálně topinku. Záleží na výrobci a složení.
Pokud jsem v zahraničí, hlavně Rakousku nebo Německu, vždy tam chodím kupovat čerstvé pečivo do pekárny. Ceny jsou i jednou takové než v supermarketu, ale ta chuť a výběr, to je prostě lahoda pro jazyk i oko.
V našich obchodech narazíme na chléb hlavně z pšeničné a žitné mouky a jejich kombinací.
Méně často pak i na další z různých druhů mouky, jako je špaldová, pohanková nebo kukuřičná. Nejvíce se prodává tradiční konzumní a kmínový chléb a také toustové chleby. Vzrůstá ovšem stále obliba chlebů celozrnných nebo vícezrnných, s příměsí různých semínek nebo ochucené cibulí a podobně. Češi mají rádi čerstvý a propečený chléb. Můj otec vždy cestou domů z obchodu okousal na ještě teplém bochníku patku, o kterou se s nikým nechtěl dělit.
Chleba je prostě základ, ať už ho děláme z kvasnic, kvásku nebo nekvašený.